قانون سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی

معرفی نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

سامانه مودیان مالیاتی: به همراه معرفی نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

سامانه مودیان مالیاتی یک پروژه مهم است که به منظور جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی ایجاد شده است. در این سامانه، تاریخ‌های مشخصی به عنوان فراخوان‌های اجرا مشخص شده‌اند که بر اساس آن، گروهی از شرکت‌ها موظف به اجرای قوانین مرتبط با پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان شده‌اند.

با تصویب قانون تسهیل سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، فراخوان‌های جدید به جای فراخوان‌های قبلی معرفی شده‌اند. حالا هر مودی مالیاتی موظف است تا وظایف مشخصی را انجام داده و به سامانه مودیان مالیاتی متصل شده و در نهایت صورت‌حساب الکترونیکی خود را به این سامانه ارسال کند. در ادامه، مقاله‌ای را از سپیدار سیستم تقدیم می‌کنیم که شما را با مراحل ثبت‌نام و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، دریافت کد یکتا و دریافت فایل امضای الکترونیکی (CSR) آشنا می‌کند.

نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

به عبارت دقیق قانون، ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی بر عهده صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی است. این سامانه به منظور ارسال صورت حساب‌های الکترونیکی مودیان به کار گرفته شده و به وسیله آدرس اینترنتی tp.tax.gov.ir قابل دسترسی است.

اهمیت سامانه مودیان مالیاتی:

این سامانه تحت نظر سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی شده است و هدف آن جلوگیری از فرار مالیاتی و بهبود فرآیند ممیزی مالیاتی مطابق با قوانین پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌باشد. به موجب این قوانین، هر فرد مشمول مالیات موظف به ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی می‌باشد. در این سامانه، به هر مودی مالیاتی یک کارپوشه اختصاص می‌یابد که به عنوان وسیله ارتباطی مودیان با سازمان امور مالیاتی عمل می‌کند.

همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال صورت‌حساب‌های الکترونیکی هستند. عدم ثبت نام در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی و سایر تخلفات مشابه موجب اعمال جریمه مالی می‌شود. این جریمه معادل 10% از مجموع فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) است.

همچنین عدم اعلام حساب‌های بانکی واحد اقتصادی به سازمان نیز جریمه‌ای معادل 10% از مجموع فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) را در پی دارد. در اینجا باید توجه داشت که این تخلفات علاوه بر جریمه‌ها، ممکن است منجر به محرومیت از معافیت‌های مالیاتی و نرخ‌های مشوق معین شده در قوانین مالیاتی شوند.

اهمیت و عواقب تخلفات

این سامانه تحت نظر سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی شده است و هدف آن جلوگیری از فرار مالیاتی و بهبود فرآیند ممیزی مالیاتی مطابق با قوانین پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌باشد. طبق این قوانین، هر فرد مشمول مالیات موظف به ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی می‌باشد. در این سامانه، به هر مودی مالیاتی یک کارپوشه اختصاص می‌یابد که به عنوان وسیله ارتباطی مودیان با سازمان امور مالیاتی عمل می‌کند.

همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال صورت‌حساب‌های الکترونیکی هستند. عدم ثبت نام در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی و سایر تخلفات مشابه موجب اعمال جریمه مالی می‌شود. این جریمه معادل 10% از مجموع فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) است.

این مطلب را نیز بخوانید:  شرکت های معتمد مالیاتی سامانه مودیان: دلیلی برای اطمینان از مالیات خود

همچنین عدم اعلام حساب‌های بانکی واحد اقتصادی به سازمان نیز جریمه‌ای معادل 10% از مجموع فروش یا بیست میلیون ریال (هر کدام بیشتر باشد) را در پی دارد. توجه داشته باشید که این تخلفات علاوه بر جریمه‌ها، ممکن است منجر به محرومیت از معافیت‌های مالیاتی و نرخ‌های مشوق معین شده در قوانین مالیاتی شوند.

نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان
نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، اصطلاحات جدید مالیاتی را به معرض نگاه قرار داده است. برای درک کامل این قانون و اجرای صحیح آن، ابتدا باید با تعاریف اصطلاحات مهمی که در این قانون به کار رفته است، آشنا شوید. در ادامه به معرفی مهمترین اصطلاحات این قانون خواهیم پرداخت.

سامانه مودیان

اصطلاح اولیه‌ای که در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان ذکر شده است، “سامانه مودیان” است. این سامانه دارای چهار ویژگی کلیدی زیر است:

 1. تحت مدیریت سازمان مالیاتی کشور عمل می‌کند.
 2. برای هر مودی مالیاتی، یک کارپوشه خاص تعیین می‌شود.
 3. از طریق وسیله‌ای که به نام “حافظه مالیاتی” شناخته می‌شود، به سامانه متصل می‌شود.
 4. این سامانه مسئول ثبت، صدور، و استعلام صورت‌حساب‌های الکترونیکی مودیان مالیاتی است.

پایانه‌های فروشگاهی

اصطلاح دیگر مهم در این قانون، “پایانه‌های فروشگاهی” می‌باشد. هر دستگاهی که سه ویژگی زیر را داشته باشد، به عنوان یک پایانه فروشگاهی شناخته می‌شود:

 1. قابلیت اتصال به سامانه مودیان را دارد.
 2. قادر به صدور صورت‌حساب‌های الکترونیکی می‌باشد.
 3. توانایی اتصال به شبکه‌های پرداخت رسمی را دارد.

صورتحساب الکترونیکی

یکی از اصطلاحات کلیدی در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، “صورتحساب‌های الکترونیکی” می‌باشد. در این اصطلاح، شماره منحصر به فرد مالیاتی ثبت شده و در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می‌شود. صورتحساب‌های الکترونیکی به صورت سفت‌وسخت یکنواخت نیستند؛ بلکه بر اساس نوع کسب‌وکار و اقلام اطلاعاتی مشخصی تعریف می‌شوند. این صورتحساب‌ها به انواع و الگوهای مختلفی تقسیم می‌شوند، که عبارتند از:

 1. صورتحساب الکترونیکی نوع اول
 2. صورتحساب الکترونیکی نوع دوم
 3. صورتحساب الکترونیکی نوع سوم

هر یک از این سه نوع صورت‌حساب ممکن است دارای چندین الگو باشند. در مورد صورتحساب‌های الکترونیکی نوع اول، الگوهای متنوعی وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • الگوی اول (فروش)
 • الگوی دوم (فروش ارزی)
 • الگوی سوم (صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین)
 • الگوی چهارم (قرارداد پیمانکاری)
 • الگوی پنجم (قبوض خدماتی)
 • الگوی ششم (بلیت هواپیما)
 • الگوی هفتم (صادرات)

همچنین، الگوهای صورت‌حساب الکترونیکی نوع دوم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
 • الگوی دوم (صورت‌حساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفاً توسط فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نهایت، الگوهای صورت‌حساب الکترونیکی نوع سوم معمولاً به عنوان “رسید یا گزارش الکترونیکی” دستگاه‌های کارتخوان یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی به منظور ثبت معاملات و پرداخت مالیات ایجاد می‌شوند و دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی هستند.

حافظه مالیاتی

در این مقاله، به توضیح اصطلاح “حافظه مالیاتی” می پردازیم. حافظه مالیاتی به هر نرم‌افزار یا سخت‌افزاری اشاره دارد که دارای پنج ویژگی زیر است:

 1. نوعی حافظه الکترونیکی: این حافظه به صورت الکترونیکی عمل می‌کند و اطلاعات مالیاتی را در خود ذخیره می‌کند.
 2. ثبت و نگهداری اطلاعات صورتحساب: حافظه مالیاتی قادر است اطلاعات مربوط به صورتحساب‌ها را ثبت و نگهداری کند.
 3. انتقال اطلاعات به سامانه مؤدیان: این حافظه قادر به انتقال اطلاعات مالیاتی به سامانه مؤدیان (سازمان مالیاتی) می‌باشد.
 4. تحت نظارت سازمان امور مالیاتی: حافظه مالیاتی تحت نظارت و کنترل سازمان امور مالیاتی قرار دارد.
 5. دارای شماره شناسه یکتا اختصاصی: هر حافظه مالیاتی دارای یک شماره شناسه منحصر به فرد می‌باشد.

شماره منحصر به فرد مالیاتی

شماره منحصر به فرد مالیاتی، یک شماره بیست و دو کاراکتری است که به ازای هر صورتحساب الکترونیکی صادر می‌شود. این شماره برای اصلاح یا ابطال صورتحساب‌ها استفاده می‌شود. شماره‌های صورتحساب الکترونیکی از چپ به راست به چهار بخش تقسیم می‌شوند:

 • شش کاراکتر اول: شناسه حافظه مالیاتی
 • پنج کاراکتر بعدی: تاریخ صورتحساب
 • ده کاراکتر بعدی: سریال صورتحساب
 • کاراکتر آخر: رقم کنترلی
این مطلب را نیز بخوانید:  آموزش ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه مودیان مالیاتی

شرکت معتمد سامانه مودیان

شرکت‌های معتمد سامانه مودیان، اشخاص حقوقی تاییدشده توسط سازمان امور مالیاتی هستند. آنها مسئولیت‌های مختلفی را در ارتباط با سامانه مودیان دارند و باید خدمات مورد نیاز مودیان مالیاتی را ارائه دهند. خدمات اصلی این شرکت‌ها عبارتند از:

 1. صدور صورتحساب‌های الکترونیکی
 2. ثبت معاملات در سامانه مؤدیان
 3. ارائه مشاوره‌های فنی
 4. دریافت استعلام از سامانه مودیان

و این نکته را نیز باید بدانید که شرکت‌های معتمد به سه نوع تقسیم می‌شوند، هر یک با وظایف خاص خود:

شرکت‌های معتمد نوع اول: این شرکت‌ها مسئولیت راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی و حافظه مالیاتی را دارند و آموزش استفاده از پایانه‌های فروشگاهی را ارائه می‌دهند.

شرکت‌های معتمد نوع دوم: وظایف اصلی این شرکت‌ها شامل آموزش حقوق و تکالیف قانونی مؤدیان و مقررات صدور صورتحساب‌های الکترونیکی است.

مهمترین وظایق این شرکت ها شامل موارد زیر می شوند:

 • آموزش حقوق و تکالیف قانونی مؤدی
 • آموزش مقررات صدور صورتحساب الکترونیکی
 • احراز تسلط مؤدیان در خصوص حقوق و تکالیف قانونی آنها
 • احراز تسلط مؤدیان در خصوص مقررات صدور صورتحساب الکترونیکی

شرکت‌های معتمد نوع سوم: این شرکت‌ها وظایفی محدودتر دارند و معمولاً مسئولیت‌هایی مانند تهیه صورتهای مالی، حسابرسی مالی، مشاوره فنی و مالیاتی را بر عهده دارند.

مهمترین وظایف شرکت های معتمد نوع سوم شامل موارد زیر می شوند:

 • تهیه صورت های مالی
 • حسابرسی مالی
 • مشاوره فنی و غیر عملیاتی
 • مشاوره مالیاتی

اتصال به سامانه مودیان با نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

برای اتصال به سامانه مودیان و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان می توانید از سیستم سامانه مودیان شرکت نرم افزار سازان سپاهان استفاده کنید. نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان یک نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان است که با نصب و راه‌اندازی آن، امکان ارسال فاکتور به سامانه مودیان برای شما فراهم خواهد گردید. شما می‌توانید برای خرید سیستم سامانه مودیان با واحد فروش به شماره 09130166467 تماس حاصل فرمایید.

همچنین می توانید اطلاعات کاملتری از این نرم افزار را در زیر مشاهده کنید:

مشاهده ویژگی های نرم افزار

برای مشاهده امکانات کامل نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان ، می توانید دموی کاملی از نرم افزار را مشاهده نمایید.

تاریخ اجرای قانون سامانه مودیان

زمان اجرای قانون سامانه مودیان بستگی به نوع شرکت دارد و بر اساس تصویب‌های مجلس شورای اسلامی تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، زمان اجرای این قانون برای گروه‌های مختلف شرکت‌ها متفاوت است و بر اساس نوع شرکت، تاریخ ثبت نام در سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی متغیر است. در جدول زیر تاریخ اجرای قانون سامانه مودیان برای انواع شرکت‌ها آمده است:

 

نوع شرکت تاریخ اجرای قانون سامانه مودیان
شرکت‌های عضو بوری و فرابورس 1402/07/01
شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه های اجرای ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری 1402/07/01
اشخاص حقوقی 1402/07/01
صاحبان مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده 1402/10/01
صاحبان مشاغل گروه های اول و دوم 1402/10/01
کلیه اشخاص مشمول باقیمانده 1402/10/01

 

مطابق بخشنامه تعیین مهلت ارسال صورتحساب در سامانه مودیان:

 • تمامی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرائی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و اشخاص حقوقی به‌جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده تا تاریخ 1402/07/01 مهلت دارند.
 • کلیه اشخاص دیگر مهلت دارند تا تاریخ 1402/10/01 اقدام به ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی نمایند.

ضمناً برای مهلت‌های مذکور در صدر ماده، تدابیر نظارتی نیز در نظر گرفته شده است. به این ترتیب که:

 • تاریخ‌های مهلت ارسال صورتحساب‌ها تعیین‌کننده و غیر قابل تغییر هستند. در صورت تخطی از رعایت این تاریخ‌ها، مطابق قوانین مربوط به تخلفات، برخورد صورت می‌گیرد.
 • سازمان برنامه و بودجه مکلف است به‌منظور رعایت مهلت‌های تعیین‌شده در بندهای 1 و 2 این ماده، به‌ازای هر ماه تأخیر، معادل 5% از منابع اختصاصی سازمان امور مالیاتی موضوع ماده 217 قانون مالیات‌های مستقیم را کاهش دهد. این اقدامات تا سقف 50% از منابع مذکور را شامل می‌شود.
این مطلب را نیز بخوانید:  نرم افزار سامانه مودیان

صورتحساب‌های خارج از سامانه مودیان:

 • مطابق ماده 3 قانون تسهیل تکالیف مودیان، تا پایان سال 1403 صورت‌حساب‌هایی که در سامانه مودیان صادر نشده است، قابل قبول می‌باشند. در این مدت، سازمان امور مالیاتی در پایان هر دوره مالیاتی برای مودی با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان اظهارنامه‌ای تهیه می‌کند و مودی یک ماه مهلت دارد که صورت‌حساب‌هایی که در سامانه ارسال نشده است را در اظهارنامه وارد و اظهارنامه را تکمیل و به‌روزرسانی کند و از طریق سامانه مودیان به سازمان امور مالیاتی ارسال نماید.
 • صورت‌حساب‌هایی که در سامانه مودیان ارسال شده است با رعایت ماده 9 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تأیید قرار می‌گیرند و امکان رسیدگی به آنها وجود ندارد.

فراخوان‌های جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387:

 • سازمان امور مالیاتی مکلف است تا پایان سال 1403 آن دسته از مودیان مالیاتی را که تا زمان تصویب این قانون فراخوان نشده‌اند، مطابق فراخوان‌های جدیدی که به پیشنهاد ریاست سازمان امور مالیاتی و به تأیید وزیر اقتصاد صادر خواهد شد، به تدریج فراخوان کند.

 

اگر هنوز نرم افزاری را برای ارسال صورتحساب های الکترونیکی خود به سامانه مودیان انتخاب نکرده اید می توانید از سیستم سامانه مودیان شرکت نرم افزار سازان سپاهان استفاده کنید. نرم افزار ارسال صورتحساب به سامانه مودیان یک نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان است که با نصب و راه‌اندازی آن، امکان ارسال فاکتور به سامانه مودیان برای شما فراهم خواهد گردید. شما می‌توانید برای خرید سیستم سامانه مودیان با واحد فروش به شماره 09130166467 تماس حاصل فرمایید.

همچنین می توانید اطلاعات کاملتری از این نرم افزار را در زیر مشاهده کنید:

مشاهده ویژگی های نرم افزار

برای مشاهده امکانات کامل نرم افزار ارسال فاکتور به سامانه مودیان ، می توانید دموی کاملی از نرم افزار را مشاهده نمایید.

 

مطالب مرتبط دیگر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *